Dr. PETROV Ljubomir

MEDIC PRIMAR HEMATOLOGIE, profesor universitar, doctor in medicina

Medic primar hematologier 

Profesor doctor

Activitate profesională
– Medic șef secție în perioada 1995 – 2012, medic primar hematologie până în 2017, data pensionării. Membru al Societății Române de Hematologie din 1975, vicepreședinte al societății în perioada 2010 – 2014. Fost membru al societății Europene de Hematologie. 1998 – 2015 Expert CNSIS.
Activitate didactică
– Șef de lucrări 1990 – 1997, conferențiar 1997 – 2000, profesor din 2000 până în 2009, când rămâne profesor consultant.
Activitate științifică
– Autor principal a 9 ediții de „Manual de hematologie clinică”, coautor la 1
– Coautor la 6 monografii cu subiect de Oncologie, 4 de medicină internă, 1 de imunologie
– Prezintă lucrări la 10 congrese internaționale de hematologie (Societatea Europeană, Americană, Spaniolă, Maghiară) cu apariția lor în volumele de rezumate
– Peste 100 de lucrări prezentate la manifestări naționale de hematologie (congrese, conferințe, simpozioane)
– Lucrări publicate în reviste medicale din țară: 80, în străinătate (Blood, Blood Journal, Cancer, etc.) 27 articole.
– Membru al colectivului de redacție revista Hematologia
– Până în 2017 investigator principal la peste 10 trialuri.
Distincții, diplome
1. „Diplomă 75 de Ani de Învățământ Medical și Farmaceutic Românesc în Transilvania” pentru contribuții deosebite la dezvoltarea școlii Clujene de medicină și farmacie (1994)
2. „Diplomă 80 de Ani de Învățământ Medical și Farmaceutic Românesc în Transilvania” pentru contribuții deosebite la dezvoltarea școlii Clujene de medicină și farmacie (1999)
3. Diplomă acordată de Asociația jurnaliștilor din domeniul medical pentru introducerea unor noi strategii terapeutice în tratamentul leucemiilor (2001)
4. 2002 – Premiul II la sesiunea științifică de postere, secțiunea: discipline medicale pentru lucrarea: “CCNU și Scheme de Tratament Conținând CCNU în Tratamentul Hemopatiilor Maligne“.
5. Diplomă aniversară cu prilejul împlinirii a 80 de ani de la înființarea primului Institut Oncologic din România (2009)
6. „Diplomă de onoare în semn de apreciere a contribuției aduse educației medicale românești și a susținerii dezvoltării practicii medicale”, acordată de Societatea Română de Hematologie (2016)
7. „Diplomă de apreciere pentru implicarea și aportul adus la crearea prestigiului Institutului Oncologic „Ion Chiricuță”, cu prilejul aniversării a 90 ani de activitate (2019)

Program

MEDICSPECIALIZARELUNIMARȚIMIERCURIJOIVINERISAMBATA
  Dr. BOBOS GeorgetaAlergologie18.00 - 20.30-18:00 - 20:30-18:00 - 20:30-
Dr. DANCIU PatrickAlergologie----14:00 - 16:30-
  Dr. SIMON MarioaraAlergologie-15:00 - 20:30-15:00 - 20:30--
  Dr. ANCHIDIN OvidiuCardiologie17:00 - 20:00-----
  Dr. ANDRONACHE MarianCardiologie--08:00 - 09:00---
  Dr. BALAN DianaCardiologie08:00 - 15:00 (CAS)08:00 - 15:00 (CAS)13:00 - 20:30 (CAS)08:00 - 14:00 (CAS)08:00 - 14:00 (CAS)-
  Dr. BEYER RuxandraCardiologie14:00 - 16:00--14:00 - 16:00--
  Dr. BUDUREA ClaudiaCardiologie-14:00 - 16:40----
  Dr. BUZDUGAN ElenaCardiologie16:00 - 18:00--16:00 - 18:00--
  Dr. CISMARU GabrielCardiologie14:00 - 15:00-----
  Dr. COMAN DianaCardiologie08:00 - 15:00 (CAS)13:00 - 20:30 (CAS)13:00 - 20:00 (CAS)13:00 - 20:30 (CAS)08:00 - 15:00 (CAS)-
Dr. DAVID AdinaCardiologie13:00 - 20:00 (CAS)13:00 - 20:00 (CAS)08:00 - 15:00 (CAS)13:00 - 20:00 (CAS)08:00 - 15:00 (CAS)-
  Dr. GHICU AmeliaCardiologie--17:00 - 19:20---
  Dr. HADA DanielaCardiologie08:00 - 16:00 (CAS)08:00 - 20:30 (CAS)
08:00 - 16:00 (CAS)08:00 - 16:00 (CAS)14:00 - 20:00 (alternativ)08:00 - 14:00 (alternativ)
  Dr. HOMORODEAN CalinCardiologie15:00 - 18:00--15:00 - 18:00--
Dr. JENEI ErikaCardiologie-08:00 - 15:00 (CAS)15:00 - 20:00 (CAS)-08:00 - 15:00 (CAS)-
Dr. MADA CristinaCardiologie08:00 - 15:00 (CAS)08:00 - 14:00 (CAS)13:00 - 20:00 (CAS)14:00 - 20:00 (CAS)14:00 - 20:00 (CAS)-
Dr. MADA RazvanCardiologie18:00 - 20:00-----
  Dr. MURESAN CarmenCardiologie10:00 - 14:0010:00 - 14:0010:00 - 14:0010:00 - 14:0010:00 - 14.00-
  Dr. OBER CameliaCardiologie--14:00 - 17:00---
  Dr. OPRITA SimonaCardiologie-14:00 - 18:0014:00 - 18:00---
  Dr. PARV Andreea AmaliaCardiologie13:00 - 20:00 (CAS)08:00 - 15:00 (CAS)08:00 - 15:00 (CAS)08:00 - 15:00 (CAS)08:00 - 15:00 (CAS)-
Dr. PRECUP MariaCardiologie09:30 - 15:0009:30 - 14:0015:00 - 19:0009:30 - 15:0015:00 - 19:00
Dr. RANCEA RalucaCardiologie-16:00 - 19:00--15:30 - 19:00-
Dr. RIEBEL CatalinaCardiologie-17:20 - 20:0009:00 - 13:2014:20 - 20:0015:00 - 20:009:00 - 12:00
  Dr. SABIESCU BogdanCardiologie14:00 - 20:00-----
Dr. STREZA MihaelaCardiologie15:00 - 19:30 (CAS)14:00 - 20:00 (CAS)08:00 -15:00 (CAS)-08:00 - 15:00 (CAS)-
  Dr. SUCIU AncaCardiologie8:00 - 15:00 (CAS)--08:00 - 15:00 (CAS)14:00 - 19:00 (CAS)-
  Dr. TURDEANU Daniela SilviaCardiologie-08:00 - 12:00----
  Dr. POANTA LauraCardiologie08:00 - 13:0008:00 - 13:0008:00 - 12:2008:00 - 13:0008:00 - 13:00-
Dr. POP SorinCardiologie-13:00 - 17:00-13:00 - 17:00--
  Dr. CAINAP Simona SoranaCardiologie-----09:00 - 12:00
Dr. FODOR Marius-MarianChirurgie generala-18:00 - 20:00-18:00 - 20:00--
  Dr. LISENCU Ioan CosminChirurgie generala-15:15 - 16:00----
  Dr. SILAGHI HoratiuChirurgie generala-15:00 - 17:00----
  Dr. VINCZE GheorgheChirurgie generala17:00 - 20:30-----
  Dr. SIMON IoanChirurgie generala-17:00 - 20:30-17:00 - 20:30--
Dr. BUGNAR DeliaDermatologie si Dermatoestetica--16:00 - 20:00---
  Dr. CRISAN ArabelaDermatologie si Dermatoestetica09:00 - 15:0009:00 - 15:0013:00 - 17:0015:00 - 19:0009:00 - 13:00-
Dr. DANESCU SorinaDermatologie si Dermatoestetica-15:30 - 18:30----
  Dr. ILONCA AdrianDermatologie si Dermatoestetica18:00 - 20:0013:00 - 14:4018:20 - 20:0013:00 - 14:0013:30 - 14:30-
  Dr. TUDOR DianaDermatologie si Dermatoestetica-11:00 - 13:0014:30 - 17:00
  Dr. BODEA Simona CosminaDiabet Zaharat si Nutritie08:00 - 15:00 (CAS)08.00 - 15:00 (CAS)13:00 - 20:00 (CAS)08:00 - 15:00 (CAS)08:00 - 15:00 (CAS)-
  Nutr. ANCHIDIN LarisaDiabet Zaharat si Nutritie----15:30 - 18:30-
  Dr. ILIE IoanaEndocrinologie--14:00 - 16:00---
  Dr. LUNGU IonelaEndocrinologie14:30 - 20:30 (CAS)08:00 - 15:00 (CAS)08:00 - 15:00 (CAS)13:00 - 20:00 (CAS)15:00 - 20:30 (CAS)-
Dr. MICLAUS MariaEndocrinologie13:00 - 14:30 (CAS)08:00 - 13:00 (CAS)16:00 - 20:00 (CAS)16:00 - 20:00 (CAS)13:00 - 17:00 (CAS)-
Dr. RADI RominaEndocrinologie08:00 - 15:00 (CAS)13:00 - 20:00 (CAS)10:00 - 18:00 (CAS)08:00 - 15:00 (CAS)08:00 - 15:00 (CAS)-
  Dr. SILAGHI AlinaEndocrinologie14:30 - 16:40--15:00 - 18:0014:30 - 17:00-
Dr. MIHALACHE FlorentinaGastroenterologie----16:30 - 19:00-
  Dr. CARACOSTEA GabrielaGinecologie-16:00 - 20:00----
  Dr. CIMPEAN LoredanaGinecologie-13.00 - 20:00 (CAS)15.00 - 20:30 (CAS)08.00 - 14:00 (CAS)--
Dr. FRUNZUC IrinaGinecologie--17:00 - 20:00---
  Dr. GALAN Oana-MihaelaGinecologie--09:00 - 11:3016:30 - 19:00--
  Dr. IGNAT DanaGinecologie16:00 - 19:0009:00 - 12:00-10:00 - 13:00--
  Dr. IGNAT Radu MihaiGinecologie-12:30 - 13:50----
  Dr. KOVACS TundeGinecologie13:00 - 16:00--13:00 - 16:0013:00 - 16:00-
  Dr. SEVAN-LIBOTEAN RoxanaGinecologie08.00 - 15:00 (CAS)--14.00 - 20.30 (CAS)14.00 - 20.30 (CAS)-
  Dr. SURCEL MihaiGinecologie--13:40 - 16:20---
Dr. FEKETE NICORICI ClaudiaHematologie---16:20 - 19:00--
  Dr. PETROV LjubomirHematologie-15:30 - 18:30----
  Dr. URIAN LauraHematologie--15:00 - 18:00---
  Dr. POANTA LauraMedicina Interna08:00 - 13:0008:00 - 13:0008:00 - 13:0008:00 - 13:0008:00 - 13:00-
Dr. POP SorinMedicina Interna-13:00 - 17:00-13:00 - 17:00--
Dr. Bodea Simona CosminaMedicina Interna08:00 - 15:0008:00 - 15:0013:00 - 20:0008:00 - 15:0008:00 - 14:30-
  Dr. BUSUIOCEANU ELENAMedicina Interna17:00 - 19:40--09:00 - 12:00--
  Dr. CHIRA RomeoMedicina Interna--16:00 - 19:00---
  Dr. MOCAN MihaelaMedicina Interna-17:00 - 20:30-17:00 - 20:30--
Dr. POPOVICI CorneliaMedicina Interna---15:15 - 17:00-
  Dr. UNGUREANU GheorgheNeurochirurgie----15:00 - 17:00-
  Dr. HOMORODEAN RomanaNeurologie15:00 - 18:00-----
  Dr. MOLNAR Oana MagdalenaNeurologie13:00 - 20:00 (CAS)08:00 - 15:00 (CAS)13:00 - 20:00 (CAS)08:00 - 15:00 (CAS)08:00 - 15:00 (CAS)-
  Dr. PILIPAUTANU RodicaNeurologie08:00 - 15:00 (CAS)08:00 - 15:00 (CAS)08:00 - 15:00 (CAS)08:00 - 15:00 (CAS)08:00 - 15:00 (CAS)-
  Dr. SERBAN AndreeaNeurologie08:00 - 15:00 (CAS)13:00 - 20:00 (CAS)13:00 - 20:00 (CAS)08:00 - 15:00 (CAS)08:00 - 15:00 (CAS)-
  Dr. STAN OanaNeurologie--15:00 - 18:00-15:00 - 18:00-
Dr. MARGINEAN AndreeaNeurologie Pediatrica08:00 - 20:00 (CAS)13:00 - 20:00 (CAS)13:00 - 20:00 (CAS)13:00 - 20:00 (CAS)08:00 - 15:00 (CAS)-
Dr. PRUNEA AndreeaNeurologie Pediatrica-09:00 - 11:30 /
18:00 - 20:00
----
  Dr. BAN AdinaO.R.L.8:00 - 20:00 (CAS)8:00 - 20:00 (CAS)10:00 - 18:00 (CAS)10:00 - 17:00 (CAS)11.00 - 19.00 (CAS)-
Dr. BINDEA MihaelaO.R.L.--15:00 - 17:20-15:00 - 17:20-
Dr. GOCEA AnamariaO.R.L.-----09:00 - 13:00 (alternativ)
Dr. POP MariusO.R.L.08:00 - 15:00 (CAS)08:00 - 16:30 (CAS)08:00 - 15:00 (CAS)08:00 - 17:00 (CAS)08:00 - 15:00 (CAS)09:00 - 10:00
Dr. POP SeverO.R.L.15:20 - 18:20--07:00 - 20:00--
Dr. RADEANU DoinelO.R.L.18:30 - 20:0017:00 - 18:3018:00 - 20:3017:00 - 19.00--
  Dr. BURZ Claudia CristinaOncologie medicala---14:30 - 15:50--
  Dr. CAINAP Calin IoanOncologie medicala-----09:00 - 13:00
  Dr. CEBOTARU CristinaOncologie medicala16:00 - 17:30-----
  Dr. CHIOREAN GeorgianaOncologie medicala8:00 - 15:00 (CAS)8:00 - 15:00 (CAS)8:00 - 15:00 (CAS)8:00 - 15:00 (CAS)8:00 - 15:00 (CAS)-
  Dr. CIULE LarisaOncologie medicala14:30 - 16:00--14:30 - 16:00--
Dr. CRISAN CristinaOncologie medicala08:00 - 15:00 (CAS)08:00 - 15:00 (CAS)08:00 - 15:00 (CAS)08:00 - 15:00 (CAS)08:00 - 15:00 (CAS)-
  Dr. PARVU DoruOncologie medicala08:00 - 16:0008:00 - 16:0008:00 - 16:0008:00 - 16:0008:00 - 16:00-
Dr. ALEXEEV AndreiOrtopedie si Traumatologie15:00 - 18:00--15:00 - 18:00--
Dr. LOZAN DumitruOrtopedie si Traumatologie-09:00 - 11:3015:00 - 17:00---
  Dr. NABULSSI AymanOrtopedie si Traumatologie18:00 - 20:30-09:00 -12:00-15:00 - 17:00-
  Dr. TURDEAN VoicuOrtopedie si Traumatologie-18:00 - 20:30-18:00 - 20:30--
  Dr. CAINAP Simona SoranaPediatrie-----09:00 - 12:00
Dr. REDNIC Mihaela MariaPediatrie----17:00 - 20:00-
  Dr. SIMON MarioaraPneumologie-15:00 - 20:30-15:00 - 20:30--
  Dr. ARIESANU NicoletaPneumologie-16:30 - 20:00 (alternativ)----
  Dr. PARAU AdrianaPneumologie15:00 - 20:0017:00 - 20:00---
  Dr. ROSCA LoredanaPneumologie15:30 - 18:00-15:30 - 19:40--
  Dr. SASARMAN MirelaPneumologie08:00 - 19:00 (CAS)08:00 - 18:00 (CAS)08:00 - 15:00 (CAS)08:00 - 15:00 (CAS)08:00 - 15:00 (CAS)-
  Dr. TENT AntoniaPneumologie--18:00-20:0015:00 - 18:0015:00-19:30-
  Dr. TODEA DoinaPneumologie--14:00 - 16:00---
Dr. MIHU Sergiu IoanPsihiatrie Pediatrica08:00 - 15:00 (CAS)13:00 - 20:00 (CAS)08:00 - 15:00 (CAS)13:00 - 20:00 (CAS)13:00 - 20:00 (CAS)-
Dr. DANCIU MirunaPsihiatrie si Psihologie08:00 - 15:00 (CAS)08:00 - 15:00 (CAS)13:00 - 20:00 (CAS)08:00 - 15:00 (CAS)08:00 - 15:00 (CAS)
Dr. PETRASCU CatalinaPsihiatrie si Psihologie13:00 - 20:00 (CAS)08:00 - 15:00 (CAS)08:00 - 15:00 (CAS)08:00 - 16:00 (CAS)08:00 - 15:00 (CAS)-
  Dr. VATA CristinaPsihiatrie si Psihologie-14:00 - 15:30----
  Psih. BUTA LianaPsihiatrie si Psihologie08.00 - 14.30 (CAS)08.00 - 15:00 (CAS)08:00 - 15:00 (CAS)08:00 - 15:00 (CAS)08:00 - 15:00 (CAS)-
Psih. PACURAR RamonaPsihiatrie si Psihologie08:00 - 13:00 (CAS)-08:00 - 14:00 (CAS)-09:00 - 16:00 (CAS)-
  Dr. BARSAN Cristian IoanRadiologie si Imagistica medicala8:00 - 14:00-----
  Dr. BOJA RamonaRadiologie si Imagistica medicala14:00 - 20:00-----
  Dr. CALIN AdrianaRadiologie si Imagistica medicala---14:00 - 20:00--
  Dr. CIUREA AncaRadiologie si Imagistica medicala13:00 - 16:0008:20 - 14:00-14:00 - 17:00--
  Dr. COCARLA LuminitaRadiologie si Imagistica medicala--8:00 - 14:00---
  Dr. COMSA MihaiRadiologie si Imagistica medicala-14:00 - 20:00----
  Dr. COUTI Maria ClaudiaRadiologie si Imagistica medicala14:00 - 18:00 (CAS)10:00 - 14:00 (CAS)14:00 - 18:00 (CAS)14:00 - 18:00 (CAS)10:00 - 14:00 (CAS)-
  Dr. CUCOS MariaRadiologie si Imagistica medicala---8:00 - 14:008:00 - 14:00-
Dr. DREVE TeodoraRadiologie si Imagistica medicala------
  Dr. LENGHEL ManuelaRadiologie si Imagistica medicala------
  Dr. MARDALE StefanRadiologie si Imagistica medicala----14:00 - 20:00-
  Dr. MODOI DianaRadiologie si Imagistica medicala-16:00 - 19:0009:00 - 13:00-10:00 - 13:00-
  Dr. MURESAN IoanaRadiologie si Imagistica medicala--14:00 - 20:00---
Dr. PUIU AnamariaRadiologie si Imagistica medicala-14:00 - 20:00----
  Dr. SCHIAU CalinRadiologie si Imagistica medicala14:00 - 20:00-----
  Dr. SIPOS SerenellaRadiologie si Imagistica medicala-14:00 - 16:00-15:30 - 18:00-
  Dr. TICALA Vasile MarianRadiologie si Imagistica medicala8:00 - 14:00 (CAS)14:00 - 20:00 (CAS)8:00 - 14:00 (CAS)8:00 - 14:00 (CAS)14:00 - 20:00 (CAS)-
Dr. BOCSA Delia CorinaReumatologie--09:00 - 12:00---
Dr. FELEA IoanaReumatologie--15:00 - 16:4018:00 - 19:00--
Dr. GHIB LindaReumatologie08:00-15:00 (CAS)11:00-18:00 (CAS)08:00-15:00 (CAS)08:00-15:00 (CAS)08:00-15:00 (CAS)-
Dr. IRIMIE Anca OanaReumatologie08:00 - 15:00 (CAS)08:00-17:00 (CAS)08:00-17:00 (CAS)12:30 - 18:30 (CAS)13:00 - 20:00 (CAS)-
  Dr. SCHIOTIS RuxandraReumatologie14:15 - 16:15-----
  Dr. SZABO IuliaReumatologie-----09:00 - 12:00
  Dr. SIMON IoanUrologie-17:00 - 20:30-17:00 - 20:30--
  Dr. BURGHELEA CornelUrologie14:00 - 15:00-14:00 - 15:00---
  Dr. HODOR Tudor AdrianUrologie---18.00 - 20.30--
  Dr. SUCIU MihaiUrologie--15:00 - 20:30---
  Dr. TOMUTA AndreiUrologie--08:00 - 10:00-
  Dr. TRIFU DragosUrologie16:00 - 20:00-----
Psih. MARCUS-TALPOS CrinaPsihiatrie si Psihologie08:00 - 14:00 (CAS)08:00 - 13:00 (CAS)08:00 - 13:00 (CAS)08:00 - 13:00 (CAS)08:00 - 14:00 (CAS)-